הודעה לבעלי האתר

תקופת הניסיון הסתיימה, יש ליצור מנוי דרך ממשק ניהול האתר.
האתר נכנס לרשימת המחיקה ויימחק בקרוב
לחץ כאן אם אינך זוכר את כתובת ממשק ניהול האתר שלך.
עובד 2015
שי וולשטין הי"ד-אתר הנצחהשי וולשטין הי"ד-אתר הנצחה

עובד 2015

שי,
עשרים וארבע שנים חלפו מהיום בו הכרנו, אוגוסט 91, אתה חייל ביומך הראשון בחטיבה ואני ביומי הראשון כמפקד. מי שאחראי על השידוך הזה הוא יוסי. יוסי שאמר שאדם כמוך חייב להיות אצלנו בפלוגה, אצלו במחלקה אי אפשר בגלל ההכרות, אז אצלי. מסדרים הרשימות ומציבים אותך ראשון. העניין הזה של להיות ראשון עוד יחזור הרבה פעמים אבל לא בגלל שיוסי אמר אלא בגלל מי שאתה, ראשון במחלקה, ראשון בפלוגה, בסוף טירונות, בסוף מסלול, ראשון לקצינים וכו'. ראש וראשון.
ראשון לא בגלל היכולת החיילית כי תמיד היה מי שרץ מהר ממך, סחב יותר ממך, צלף טוב ממך ועם אפוד משופצר יותר משלך.
ראשון לא בגלל החייל שבך אלא בגלל האדם. אדם שהשפעתו על הסובבים אותו ניכרה כבר מההתחלה.
במערכת הצבאית ובמערכות הדומות לה טועים לעיתים האנשים לחשוב כי ההשפעה היא חד צדדית בעיקרה, והפקודים מושפעים ממפקדיהם ונבנים בדמותם. לאחר לא מעט שנים בתחום, אני יכול לומר לך שי, כי האמירה ההפוכה נכונה הרבה יותר. כלומר, יותר משהפקודים נבנים בדמותם של מפקדיהם, נבנים המפקדים, ובוודאי הצעירים שבהם (אך לא רק), לאור דמויותיהם של פקודיהם והשפעתם עליהם. מפקדים לא נולדים כאלה וגם לא לומדים את המקצוע בשום מקום, הם אמנם לומדים כיצד לנהל קרבות וכיצד להפעיל באופן מייטבי את האמל"ח העומד לרשותם, אבל לפקד על אנשים זה הרבה יותר מכך ואת זה לומדים המפקדים רק כאשר הם נמצאים עמוק בתפקידם ונושאים באחריות.
ובהקשר זה, ברמה האישית, אני יכול לומר שאותה שנה וקצת בה זכיתי לפקד על המחלקה, השפיעה עלי יותר משהשפיעה עליכם, השפעה שנובעת כולה מהצורך להסתכל עליכם לעומק, ללמוד את אופן התנהלותכם כפרטים וכקבוצה, ללמוד מה מניע כל אחד ומה נכון לעשות עבור כל אחד על מנת לטפחו ולפתחו, ללמוד כיצד לשמור עליכם.
בהתבוננות הזו עליכם, בלטת במיוחד, בלטת בהתנהלותך הערכית ובלטת ביכולת שלך להדביק בערכיך את הסובבים אותך. בלטת ביכולתך להשרות אמון, במקצוענות חסרת פשרות, באמונה ונחישות המאפשרות לצלוח כל מכשול, בלטת באחריותך, באכפתיות שלך, בצניעות וברעות. בלטת בנכונותך לשלם מחיר אישי עבור ערכים אלה והן זהו בעצם מבחנם של ערכים, הנכונות לשלם עבורם מחיר. ידעת להביאם לידי ביטוי בכל מעשה ובכל רגע והאמנת בהם בכל לב.
לימים כשחשתי צורך לחדד את סולם הערכים שלי ולהפוך אותו לכזה שניתן לשוחח עליו ולפעול לאורו ביתר בהירות, חזרתי לאותם ימים ולאותם ערכים שכל כך בלטת בהם. מאז אני חוזר ושואף אליהם בכל התלבטות, בכל פעילות מורכבת, בכל אתגר בינאישי ובכל התנגשות ובכך הושלמה השפעתכם, השפעתך עלי.
שי, מתוך עשרים וארבע השנים שחלפו, עשרים ואחת אתה כבר פיזית לא נמצא, אבל בכל פעם שאני שואל את עצמי ונשאל האם השאיפה והדרישה להתנהלות ערכית כל כך היא מעשית ואנושית, אני נזכר במי שלא רק שאף להתנהלות שכזו, אלא מימש אותה בכל רגע מרגעיו ולכן מבחינתי כאילו לא הלכת.
תגובות הוסף תגובה הוסף תגובה
תפריט דף הבית